گیم و بازی موبایل در کره شمالی، چین و روسیه

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

آشنایی با صنعت بازی سازی موبایل در کشورهای مختلف می‌تواند جذاب و جالب باشد؛ به خصوص اگر موضوع به بررسی صنعت گیم و بازی موبایل در کره شمالی، چین و روسیه مرتبط باشد.

به گزارش شرکت طراحی و ساخت بازی موبایل دسیما، در این مطلب به بررسی شرایط گیم و بازی در کشورهای کره شمالی، چین و روسیه می‌پردازیم.

کشورهایی که صنعت بازی در برخی از آن ها شرایط متفاوت و گاه جالبی با سایر نقاط دنیا دارد. برای شروع از بررسی بازی سازی در کره شمالی شروع می‌کنیم.

 

صنعت گیم و بازی موبایل در کره شمالی / رئیس جمهور آمریکا را با مگس کش نابود کن

کره شمالی شاید جذاب ترین کشور برای دانستن هر موضوعی است به خصوص اگر در رابطه با تکنولوژی و فناوری باشد؛ کشوری که دور تا دورش دیوار کشیده شده و ارتباطش با دنیا حتی در عرصه دنیای مجازی قطع شده است.

کره شمالی اولین فعالیتش در زمینه گیم و بازی را در سال ۲۰۱۲ انجام داد؛ آن ها بازی ویدئویی «پیونگ یانگ ریسر» (Pyongyang Racer) را آن هم با نیّت تحت تأثیر قرار دادن مخاطب جهانی و بین المللی منتشر کردند.

در بازی ویدئویی «پیونگ یانگ ریسر» که توسط دانشجویان دانشگاه Kim Chaek University of Technology ساخته شده بود، گیمر بر خودروی شرکت Pyongwha Motors که یکی از دو شرکت خودروساز کره شمالی است، سوار شده و در شهر پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی حرکت می‌کند.

گیمر در این بازی داخل شهر می‌چرخد و به اماکن معروف و مهم پیونگ یانگ سر می‌زند؛ به عبارتی این بازی در جهت تشویق و ترغیب مخاطب برای انجام سفری توریستی و گردشگری به کره شمالی ساخته شده بود که خب کیفیت مطلوبی نداشت.

در آن مقطع زمانی بازی‌های ویدئویی دیگری هم در کره شمالی تولید شد که اکثرشان پروپاگاندایی آشکار و سطحی را دنبال می‌کردند.

به عنوان نمونه بازی هایی که در آن اعدام و به دارآوریختن سیاستمداران خائن، از بین بردن متجاوزان به کره‌ شمالی و یا کشتن و از بین بردن مگس‌هایی با صورت شینزو آبه، نخست وزیر وقت ژاپن و جرج بوش، رییس جمهور سابق آمریکا را به تصویر می‌کشیدند.

این بازی ها هیچ شباهتی به بازی و گیم واقعی نداشته و تنها نام «بازی» را با خود حمل می‌کردند و در آن‌ها هیچ نشانه‌ای از خلاقیت، سرگرمی و سایر عناصر بصری و زیبایی یافت نمی‌شد.

بازی‌های موبایلی در کره شمالی نیز در مدت اخیر رونق بهتری نسبت به سایر گیم ها به خود گرفته است.

مردم کره شمالی قادر به استفاده از اپ استورهای بین المللی و اینترنت آزاد جهانی نیستند؛ با این وجود یک بازی موبایل بومی کره شمالی و مورد تأیید حکومت به نام Boy General وجود دارد که در فروشگاه های موبایل بر روی دستگاه های تلفن همراه نصب می شود و توانسته است محبوبیت فراوانی نیز به دست بیاورد.

آنطور که پیداست محتوای این بازی موبایلی نیز پروپاگاندای تاریخی و در رابطه با فرمانده ای است که ۱۳۰۰ سال پیش بر شبه جزیره کره حکمرانی می‌کرده.

به طور کلی وضعیت بازی‌های موبایلی کره شمالی به مراتب بهتر و قابل قبول تر از سایر گیم هاست و گیمرهای موبایل در این کشور رضایت و شرایط مطلوب تری نسبت به سایر گیمرها دارند.

گفتنی است موضوعات بازی های موبایل کره شمالی شامل مواردی چون مبارزه با تانک، یک مدل انگری برد بومی یا نوعی بازی که در آن یک حیوان‌خانگی را به شکل مجازی بزرگ می‌کنید میشود.

بازی موبایل و صنعت گیم در چین / چین گیمرهای متقلب را زندانی میکند

چین همواره به سیاست های سفت و سختش مشهور بوده و سیاست مداران اینگونه برخوردها را برای مدیریت بیش از یک میلیارد انسان ضروری میدانند.

به طور مثال همین چندوقت پیش بود که برای چندمین بار صدای اعتراضات به سخت گیری ها و تمرین های دشوار ورزشی برای ورزشکاران خردسال چینی بلند شد.

از طرفی چینی ها البته که در کنار روس ها و هندی ها کمی بیش از اندازه اهل فعالیت های غیر قانونی در عرصه های مجازی هستند؛ از هک کرددن و گسترش ویروس ها و بدافزارها تا تقلب در گیم و بازی.
حال خبر مرسد که این قوانین سفت و سخت اخیراً وارد صنعت گیم و بازی در چین شده به نحوی که دولت این کشور قصد دارد گیمرهای متقلب را زندانی کند.

گیمرهای متقلب هم گیمرهای طرف مقابلشان را کلافه میکنند و هم توسعه دهندگان از دست آن ها عاصی میشوند؛ نهایتاً تعلیق و یا حذف حساب کاربری تنها کاری است که توسعه دهندگان و طراحان بازی میتوانند انجام دهند.

صنعت بازی سازی در چین , استودیو بازی سازی

با این وجود گیمرهای چینی به ویژه گیمرهای متقلب که از قضا تعدادشان در چین بسیار هم زیاد است باید پیش از گذشته مراقب خودشان به ویژه در بازی های آنلاین باشند چرا که تقلب در بازی موجب زندان رفتن گیمرهای متقلب می شود.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که بازار سیاه و فعالیت متقلبان در رابطه با بازی محبوب و معروف پابجی (PUBG) موجب شد تا مسئولین شرکت تنسنت (Tencent) که مسئولیت عرضه و بومی‌سازی این بازی در چین را به عهده دارد، برای این کار راه حلی بیاندیشند.

محدود و مسدود کردن دسترسی بیش از ۱.۵ میلیون گیمر که معادل ۶ درصد جمعیت کل گیمرهای این بازی است هم دردی را دوا نکرد.

اینجا بود که شرکت تنسنت انجام اقدامات اساسی و پیشگیرانه محکم تری را در دستور کارش قرار داد، یعنی همکاری با پلیس جهت دستگیری و تحت پیگرد قرار دادن گیمرهای متقلب.

ظاهراً تاکنون ۱۲۰ گیمر متقلب به دلیل تهیه تقلب‌های درون بازی، دستگیر و ۱۵ هکر بزرگ نیز به پرداخت جریمه ۵.۱ میلیونی محکوم شده اند.

 

صنعت گیم و بازی در روسیه / گیمرهایی که پول به بازی نمی‌دهند

اگر چینی ها در انجام گیم و بازی تقلب میکردند، روس ها ترجیح میدهند این تقلب و اقدام غیر قانونی را در تهیه بازی و گیم انجام دهند به عبارت بهتر روس ها حاضر نیستند برای گیم و بازی پول بپردازند و آن ها را غیر قانونی تهیه میکنند.

تحقیقی که البته مربوط به چند سال قبل است نشان میدهد ۷۵درصد روس ها به شکلی غیر قانونی نسبت به تهیه بازی‌های کنسول و کامپیوترهای شخصی‌شان اقدام میکنند.صنعت گیم و بازی سازی در روسیه , استودیو بازی سازی

یکی از تحقیقات NewZoo که چند سال پیش انجام شده بود نشان می‌داد حدود ۷۵ درصد روس‌ها بازی‌های کنسول و کامپیوترهای شخصی‌شان را به شکل غیرقانونی تهیه می‌کنند.

البته علت این نوع رفتار روس ها تاحدودی مشخص هست؛ بخش عمده ای از گیمرهای روس به ویژه آنهایی که در شهرهای کوچک تر ساکن هستند حقوقی اندک و چند صد دلاری دارند؛ این در حالیست که برای خرید مثلاً یک بازی کنسول نزدیک به ۸۰ دلار باید هزینه کنند که خب این هزینه به ویژه برای گیمرهای حرفه ای تر با آن حقوق مقدور نیست.

اما آنچه ماجرا را جالب تر می‌کند این است که با وجود اینکه بخش عمده‌ای از گیمرهای روس حاضر به پرداخت هیچ هزینه‌ای برای گیم و بازی نیستند، در مقابل همان مقدار اندکی که برای بازی هزینه پرداخت می‌کنند در سال مبلغ بزرگی معادل ۱.۵ میلیارد دلار را صرف بازی می‌کنند که جای تعجب دارد.

مقامات و مسئولان روسیه که به دنبال ارتقای جایگاهشان در اروپا نیز هستند به دنبال فرهنگ سازی و البته تصویب قوانین مختلف جهت کاهش این گونه تخلفات نیز گام برداشته اما تاکنون جواب مثبتی نگرفته‌اند.

نکته جالب توجه‌تر این است که بر اساس یک تحقیق مشخص شد که حدود ۸۷ درصد از روس ها اصلاْ نمی‌دانند که دانلود غیر قانونی محتوا جرم محسوب می‌شود.

تازه ترین اخبار بازی موبایل را در استودیو بازی سازی دسیما دنبال کنید.

 

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.