فواید گیم و بازی رایانه ای برای سالمندان

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

در این مقاله درصددیم از تأثیر مثبت و فواید گیم و بازی شامل بازی های موبایلی، کنسولی و بازی های کامپیوتری بر روی بهبود شرایط سالمندان و کهنسال ها سخن بگوییم.

شرکت های طراحی بازی به ویژه شرکت های طراحی و ساخت بازی اندروید و کامپیوتری، هر روز در حال خلق بازی های جدید و نوآورانه هستند و از هر ابزار و مسیری از جمله رده بندی سنی بازی ها جهت افزایش رضایت گیمرها و افزایش مخاطبانشان بهره می برند.

در این میان چیزی که به آن برنمی خورید، رده بندی سنی بازی های کامپیوتری و موبایلی برای سالمندان است! خب زیاد تعجب نکنید چون مقاله امروز در رابطه با این موضوع نیست با این وجود اگر استودیوهای بازی سازی دنیا به این مطلب توجه داشته باشند، شاید در آینده نسبت به طراحی گیم و بازی برای سالمندان و پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها نیز اقدام کنند.

همانطور که پیش از این در سایر مقالات هم به آن اشاره شد، افراط در بازی های رایانه ای و موبایلی میتواند عوارض و تأثیرات ناخوشایندی به ویژه بر روی نوجوانان و جوانان داشته باشد.

با این وجود بررسی های دقیق تر حاکی از آن است که پرداختن به بعضی از بازی ها آن هم به مدت زمان معقول، میتواند تاثیر مثبتی بر روی رشد افراد داشته باشد و حال کاشف به عمل آمده است که گیم و بازی تأثیر مثبتی بر روی سالمندان نیز خواهد داشت.

تاثیر مثبت و فواید بازی‌های کامپیوتری و موبایلی بر روی سالمندان

در ادامه به بیان تأثیرات مثبت و فواید بازی های موبایلی و کامپیوتری بر روی افراد به ویژه پیر مرد ها و پیر زن ها از زبان نرگس عزیزی، کارشناس ارشد مشاوره میپردازیم.

افزایش سرعت واکنش و عکس العمل

برخی از بازی های ویدئویی نیازمند عکس العمل سریع گیمر هستند؛ در این بازی ها، گیمر باید در سریعترین زمان ممکن تصمیم گیری کرده و واکنش نشان دهد.گیمر کهنسال ، گیمر پیر ، فواید بازی

این نوع از بازی ها منجر به بهبود سرعت واکنش در گیمر میشود و یکی از مناسب ترین بازی هایی است که شرکت های طراحی و ساخت بازی نسبت به ساخت آن اقدام کرده اند؛ از آنجایی که با افزایش سن سرعت تصمیم گیری و عکس العمل در انسان کاهش می یابد، این نوع بازی ها برای سالمندان و افراد پا به سن گذاشته توصیه میشود.

بهبود توانمندی های شناختی

بعضی از بازی‌ های موبایلی و کامپیوتری از جمله بازی های استراتژیک باعث میشوند تا توانمندی های شناختی از جمله تصمیم گیری، قضاوت و حافظه گیمر به ویژه گیمر سالمند تقویت شود. 

گیم و افزایش اعتماد به نفس

سرعت رشد تکنولوژی در سال های اخیر باعث شده است تا نسل قدیم آشنایی بسیار کمی با فناوری های روز دنیا و طریقه استفاده و درک و پذیرش آن ها را داشته باشند؛ همین امر ممکن است برخی از سالمندان را در مواجه با این فناوری ها به ویژه فناوری های موجود در موبایل، با ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس مواجه کند.

از این رو بازی های رایانه ای و موبایلی که نیاز به مهارت و تخصصی خاصی ندارد، میتواند باعث آشنایی سالمندان با تکنولوژی و افزایش اعتماد به نفس آن ها در مواجه با تکنولوژی شود و احساس ناتوانی را از آن ها دور کند.

احساس نزدیکی به نسل جدید

همانطور که بالا ذکر شد، سرعت ناگهانی تغییرات باعث ایجاد یک فاصله و شکاف عمیق نسل ها شده است که البته احتمالا در آینده و نسل های بعدی شاهد آن نخواهیم بود.

در این میان تحقیقات نشان داده سالمندانی که اهل بازی های موبایلی هستند، راحت تر با نسل جدید ارتباط میگیرند و به آن ها نزدیک تر هستند.

گیم و بازی برای سامندان ، کهنسالان و پیرمرد و پیرزن

بهبود روحیه و کاهش افسردگی

دوران کهن سالی میتواند زمینه ساز افسردگی و کاهش روحیه باشد، به خصوص اگر تنها باشند؛ اغلب دوران کهنسالی با کم تحرکی، حضور کمتر در اجتماع و تنهایی سپری میشود.

بررسی ها حاکی از آن است که گیم و بازی رایانه ای و بازی های موبایلی حال و هوای خوبی به سالمندان منتقل میکند و باعث میشوند تا علائم افسردگی در آن ها کاهش یابد و روحیه شان افزایش یابد.

بنابر این از بازی های ویدئویی به ویژه گیم موبایل و گیم رایانه ای میتوان در جهت درمان افسردگی سالمندان استفاده کرد.

گیم و کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا حاکی از آن است که بازی‌های رایانه ای و موبایلی که قادرند توانمندی های شناختی کهنسالان را بهبود بخشند، می‌تواند تأثیری پیشگیرانه در ایجاد آلزایمر داشته باشد.

گیم و بازی هایی برای پیر مردها و پیر زن ها

همانطور که طی مقاله ذکر شد، هر بازی کامپیوتری و بازی موبایلی مناسب کهنسالان و سالمندان نیست و باید گیم هایی را برگزید که بتواند ذهن را فعال نگه دارد و توانمندی های آن ها را بهبود بخشد.

در این میان صنعت بازی سازی آنقدر متنوع هست که بتوان هر نوع گیم و بازی را در آن پیدا کرد؛ در این میان چند نمونه بازی برای بزرگسالان و کهنسالان پیشنهاد میشود.

بازی سودوکو: این گیم علاوه بر سرگرمی می‌تواند ذهن افراد را فعال نگه دارد و برخی از توانمندی های شناختی را در آن‌ها تقویت کند.

بازی ساخت کلمات: بازی‌های ساخت کلمات میتواند منجر به تقویت و بهبود توانایی‌های شناختی مانند استدلال، تقویت حافظه و سرگرم شدن در گیمرهای کهنسال شود.

بازی بلوک‌های خانه‌سازی: این نوع بازی ها میتوانند باعث تقویت عکس العمل و سرعت واکنش و بخشی از توانایی‌های شناختی میشود.

بازی های پازل‌ یا جورچین: این بازی‌ها علاوه بر تقویت بخشی از توانایی‌های شناختی، تمرین خوبی برای حفظ تمرکز بر یک کار برای زمانی طولانی هستند.

در پایان توصیه میکنیم از بهترین نرم افزار پخش مویرگی در ایران یعنی سامانه توزیع، فروش و پخش مویرگی دسیما که توسط متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است نیز استفاده کنید.

No comments

Write a comment